Wieniec świąteczny bożonarodzeniowy. Jak zrobić krok po kroku?

Bożonarodzeniowe wieńce są nieodłączną dekoracją pojawiającą się w okresie świąt w naszych domach. Zobacz jak prosto zrobić okrągły, jodłowy wieniec bożonarodzeniowy, który może witać wszystkich gości odwiedzających Twój dom lub pięknie zdobić wigilijny stół. Oto prosta foto-instrukcja wykonania wieńca krok po kroku oraz film, na którym jeszcze lepiej wszystko widać!

jak zrobić wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

Jak zrobić wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

Fot. ©Joanna Białowąs

Co potrzebujemy aby zrobić wieniec?

Do przygotowania bożonarodzeniowego wieńca potrzebne są:

  • Słomiany podkład,
  • Gałęzie jodłowe lub świerkowe,
  • Drut,
  • Sekator,
  • Suszone pomarańcze, jabłka, szyszki, kora cynamonu - do dekoracji,
  • Ozdobna taśma, z której wykonamy kokardy,
  • Lampki na baterie,
  • Klej na gorąco i pistolet do kleu.

jak zrobić wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

Produkty potrzebne do wykonania wieńca

Fot. ©Joanna Białowąs

Krok 1 - przygotowanie jodłowego podkładu

Przygotowanie wieńca bożonarodzeniowego rozpoczynamy od wykonania podkładu z gałązek jodłowych. Gałązki, z których będziemy układać kompozycję powinny mieć około 10 cm długości. Z takich odcinków będzie nam najłatwiej zapleść wieniec. Uzyskamy jednocześnie bardzo naturalny efekt.

Kawałki gałązek jodłowych układamy jedną obok drugiej, dookoła wierzchniej strony słomianego podkładu, następnie końce pędów owijamy drutem. Odwracamy wieniec, a drut mocno naciągamy, zawiązujemy, wbijając jego koniec w słomiany podkład. Jeżeli słomiany podkład potraktujemy jak zegar, a jego oplatanie zaczynamy od godziny 6, wtedy też kierunek zaplatania wieńca bożonarodzeniowego powinien być odwrotny do ruchu wskazówek zegara.

Kolejno dokładamy na zawinięte drutem końce gałązek następne gałązki jodłowe, czynność tą powtarzamy aż do momentu zetknięcia się z pierwszymi gałązkami.

Na koniec odwracamy wieniec, odcinamy drut i zawiązujemy go mocno, a koniec drutu podobnie jak na początku zaplatania wbijamy w słomiany podkład. Każdą partię dokładanych gałązek jodłowych mocno przeplatamy drutem tak aby cała konstrukcja była stabilna. Na koniec dokładnie oglądamy wieniec bożonarodzeniowy. Sprawdźmy czy nie widać nigdzie drutu, a w razie konieczności dołóżmy kilka gałązek, wsuwając je między zapleciony drut.

jak zrobić wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

Jodłowy podkład pod wieniec

Fot. ©Joanna Białowąs

Krok 2 - zdobienie wieńca bożonarodzeniowego

Na przygotowanym podkładzie jodłowym układamy kokardy, kiedy już zaakceptujemy rozstawienie, sięgamy po klej na gorąco i przyczepiamy za jego pomocą kokardy do wieńca.

Następnie przykładamy szyszki, które aby lepiej się trzymały wieńca przeplatamy dodatkowo drutem. Wbijamy szyszki na drucie w podkład, dodatkowo przyklejając je za pomocą kleju na gorąco.

Czas na suszone pomarańcze i jabłka! Wcześniej wysuszone plastry owoców, mocujemy do wieńca za pomocą kleju na gorąco, podobnie postępujemy z cynamonem.

jak zrobić wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

Gotowy wieniec bożonarodzeniowy

Fot. ©Joanna Białowąs

Bożonarodzeniowy wieniec będzie pięknie wyglądał, jeżeli dodatkowo podświetlimy go delikatnymi lampkami ledowymi na baterie. Zapalamy lampki i oplatamy nimi wieniec, starając się by kabel znalazł się pod gałązkami, a diody migały pod pomarańczą i na wierzchu jodłowych gałązek!

Jeśli spodobał Ci się ten wieniec i chcesz go samodzielnie wykonać, obejrzyj wszystko jeszcze raz na filmie!

Życzymy miłych chwil podczas przygotowywania świątecznych dekoracji i jak najwięcej satysfakcji z Waszej pracy :-)

mgr inż. Joanna Białowąs